تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 آوریل 2024 - 22:54
کد خبر : 209326

” رازی برای لبخندی زیبا و دندانهایی کاملاً طبیعی”

” رازی برای لبخندی زیبا و دندانهایی کاملاً طبیعی”

انواع مختلف کامپوزیت بر حسب دوام و طول عمر، استحکام، زیبایی و تطبیق از نظر رنگ و اندازه با سایر دندان‌ها، طبقه‌بندی می‌شوند. هر کدام از انواع کامپوزیت دندان، دارای فاکتورها و مشخصاتی است که دانستن آنها برای انتخاب بهترین و با کیفیت‌ترین نوع کامپوزیت می‌تواند مفید باشد. اگر قصد انجام دادن کامپوزیت ترمیمی را

انواع مختلف کامپوزیت بر حسب دوام و طول عمر، استحکام، زیبایی و تطبیق از نظر رنگ و اندازه با سایر دندان‌ها، طبقه‌بندی می‌شوند. هر کدام از انواع کامپوزیت دندان، دارای فاکتورها و مشخصاتی است که دانستن آنها برای انتخاب بهترین و با کیفیت‌ترین نوع کامپوزیت می‌تواند مفید باشد.

اگر قصد انجام دادن کامپوزیت ترمیمی را دارید، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالب این نوشته

کامپوزیت دندانی چیست؟

طبقه‌بندی کامپوزیت

ساختار تشکیل‌دهنده کامپوزیت

معرفی برترین برندهای کامپوزیت برای ترمیم دندان

کامپوزیت بیسکو

کامپوزیت DMP

کامپوزیت کِر

کامپوزیت SDI

بهترین برند کامپوزیت دندان، دارای چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی است؟

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

جمع‌بندی

سؤالات متداول

کامپوزیت دندانی چیست؟

داشتن دانش و اطلاعات کامل در مورد انواع کامپوزیت دندان می‌تواند کمک خوبی برای انتخاب بهترین نوع آن باشد. کامپوزیتی که محتوای پُرکننده بالایی دارد، ویژگی‌های بهتری نیز دارد. همچنین خواص فیزیکی و بهتری خواهد داشت.

کامپوزیت ونیر معمولاً از رزین که نوعی پلاستیک شبیه به خاک رُس است، تولید می‌شود. دندانپزشک می‌تواند این ماده را به راحتی بر روی دندان بیمار‌ شکل و فرم دهد.

طبقه‌بندی کامپوزیت

برای ساخت کامپوزیت از انواع مختلفی از مواد، بدون هیچ محدودیتی می‌توان استفاده کرد. کامپوزیت بر اساس نوع ترکیب مواد تشکیل دهنده، در 5 طبقه دسته‌بندی می‌شوند:

1. کامپوزیت پُر کننده

2. کامپوزیت ذره‌ای

3. کامپوزیت پولی

4. کامپوزیت لایه‌ای

5. کامپوزیت الیافی

کامپوزیت‌ها را بر اساس نوع ذرات سازنده، نوع پُرکنندگی و مونومر نیز می‌توان در 3 دسته تقسیم‌بندی کرد:

 • کامپوزیت با زمینه فلزی
 • کامپوزیت با زمینه پلیمری
 • کامپوزیت با زمینه سرامیکی

ساختار تشکیل‌دهنده کامپوزیت

برای تولید کامپوزیت می‌توان از 5 نوع ساختار مختلف استفاده کرد:

در اینجا قبل از ادامه مطلب می خواهم کلینیک تخصصی دندانپزشکی شیان که خدماتی همچون ایمپلنت اقساطی را ارائه می دهد معرفی کنیم.

1. کامپوزیت با ساختار مایکروفیلد، که ذرات تشکیل دهنده آن، اندازه بزرگی دارند. ابعاد این ذرات، 10 تا 15 میکرومتر است. یکی از معایب کامپوزیت میکروفیلد، پولیش‌پذیری کم آنهاست و به همین دلیل هم امروزه دیگر استفاده از آنها منسوخ شده است.

2. کامپوزیت با ساختار میکروفیلد، ذرات این کامپوزیت اندازه‌ای کمتر از 100 نانومتر دارند. کامپوزیت میکروفیلد که نام دیگر آن کامپوزیت دانه‌ریز است، استحکام کم اما خاصیت پولیش‌پذیری بالایی دارد. برای ترمیم دندان‌های جلویی یا قُدامی، از کامپوزیت میکروفیلد استفاده می‌شود.

3. کامپوزیت با ساختار نانو، که نوع دیگری از ساختار کامپوزیت است و ویژگی آن، طول دوره درمانی کوتاه، اقتصادی و به‌صرفه بودن، رنگ و ظاهر طبیعی مشابه دندان که نیازی به تراش دندان نیز ندارد.

مطلب مرتبط: بهترین متخصص ایمپلنت تهران

4. کامپوزیت با ساختار هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبرید، که پولیش‌پذیری آن در حد کامپوزیت میکروفیلد و استحکام آن در حد کامپوزیت مایکروفیلد است. این نوع کامپوزیت دارای ابعاد 10 تا 50 میکرومتر و برخی تا 40 نانومتر و ترکیبی از ذرات کوچک و بزرگ است.

دندان‌های پیشین به کمک این نوع کامپوزیت، ترمیم می‌شوند. از معایب این نوع کامپوزیت، تغییر رنگ و کاهش درخشندگی آن به مرور زمان است. برای دوام و استحکام این نوع کامپوزیت، باید نکات مراقبتی از آن به درستی رعایت شود.

5. کامپوزیت با ساختار بولک، که ترکیبی از زیرکونیوم و سیلیس غیر تجمیعی است. مقاومت کم در برابر تغییر رنگ و سایش، از معایب این نوع کامپوزیت است، اما پُر کننده خوبی برای فضای خالی بین دندان‌هاست و اجازه نمی‌دهد که ذرات مواد غذایی بین دندان‌ها رسوخ کنند.

معرفی برترین برندهای کامپوزیت برای ترمیم دندان

کامپوزیت براساس دوام و طول عمر، زیبایی، انطباق با سایر دندان‌ها از نظر رنگ و شکل، درخشندگی و پولیش‌پذیری، می‌تواند در انواع داشته باشد:

 • کامپوزیت بیسکو

برندی معروف در زمینه تولید کامپوزیت با ساختار میکروفیلد که مقاومت و دوام بالایی در برابر ضربه و سایش دارد. کامپوزیت این برند، دارای تنوع رنگی بالایی است.

 • کامپوزیت DMP

از بهترین انواع کامپوزیت که ساختار آنها نانو هیبریدی است. این کامپوزیت شباهت بالایی با مینای دندان دارد. ویژگی کامپوزیت‌های تولیدی این شرکت، کیفیت بالا و هزینه پایین آن است که طرفداران زیادی دارد.

 • کامپوزیت کِر

مجموعه کِر، کار خود را با تولید کامپوزیت‌های پُر کننده پوسیدگی دندان آغاز کرد. این کامپوزیت پُر کننده، به دلیل کیفیت و استحکام بالا، مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

این شرکت در مرحله بعدی، اقدام به تولید زرین‌های کامپوزیت کرد که ویژگی آنها، مقاومت در برابر ضربه و ساییدگی، هماهنگی رنگ با دندان طبیعی و سازگار با بافت دندان و لثه است.

 • کامپوزیت SDI

شرکتی مستقر در آمریکا که تولیدکننده یکی از بهترین برندهای کامپوزیت دندان است. این شرکت اقدام به طراحی و تولید ونیر با ویژگی‌های خاصی کرده است که دانش آن فقط در انحصار خود مجموعه است. استحکام و مقاومت بالا، پولیش‌پذیری و همخوانی با دندان طبیعی، از جمله مزیت‌های این کامپوزیت است.

دیگر برندهای کامپوزیت:

 • کامپوزیت سارمکو
 • کامپوزیت کازمودنت
 • کامپوزیت توکویاما
 • کامپوزیت APS
 • کامپوزیت گرادیا
 • کامپوزیت زنیت
 • کامپوزیت دنتکس
 • کامپوزیت شوفو
 • کامپوزیت کاریزما

بهترین برند کامپوزیت دندان، دارای چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی است؟

ترمیم دندان‌های قُدامی یا جلویی بیشتر از دندان‌های پیشین، دارای اهمیت است. هنگام صحبت یا لبخند زدن، دندان‌های جلویی جلوه زیادی دارند و به همین دلیل، کیفیت و استحکام کامپوزیت در ترمیم دندان‌های جلویی بسیار مؤثر است. بهترین برند کامپوزیت دندان، باید دارای ویژگی‌ها و خصوصیات زیر باشد:

 • استحکام، کیفیت و دوام بالا: جنس کامپوزیت دندان جلویی باید به‌گونه‌ای باشد که به راحتی نَشِکَند و استحکام بالایی داشته باشد. دوام این کامپوزیت باید در حدی باشد که با جویدن انواع خوراکی، آسیب نبیند.
 • درخشندگی و شفافیت بالا: علاوه بر کیفیت کامپوزیت که حرف اول را در انتخاب بهترین برند می‌زند، توجه به درخشندگی و براق بودن آن به خصوص برای دندان‌های جلویی، طوری که با دندان طبیعی فرد کاملاً هم‌خوانی داشته باشد نیز بسیار مهم است.
 • فرم و حالت‌پذیری بالا: بهترین برند کامپوزیت باید انعطاف‌پذیر باشد، به‌گونه‌ای که به راحتی بتواند فرم و شکل دندان را به خود بگیرد. کامپوزیت از مواد درجه یک تهیه می‌شود و بنابراین هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند.
 • دوام طولانی: از ویژگی‌های یک کامپوزیت خوب و با کیفیت، جنس و برند عالی آن است که سبب طول عمر آن می‌شود. کیفیت بالای کامپوزیت سبب می‌شود که مقاومت بالایی داشته باشد و به سرعت تغییر رنگ ندهد.
 • سازگاری کامپوزیت با دهان و لثه: سازگاری کامپوزیت به این معنی است که نباید موجب حساسیت دندانی شود.
 • متنوع بودن رنگ کامپوزیت: بهترین رنگ کامپوزیت را می‌توان براساس رنگ صورت، چشم، فرم صورت، و رنگ سایر دندان‌های فرد انتخاب کرد.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

مزایا:

 • با پرداخت هزینه‌ای کم، می‌توانید روکشی زیبا و مقاوم داشته باشید.
 • مواد تشکیل دهنده کامپوزیت، فاقد ترکیبات سمی و مضر برای بدن هستند.

معایب:

 • برای کار کردن کامپوزیت ونیر روی دندان، باید قسمتی از دندان تراش بخورد که در نتیجه، دندان کمی نازک‌تر از حد معمول می‌شود.
 • مواد سازنده کامپوزیت برای براق بودن و شفافیت، دارای ترکیباتی هستند که ممکن است در دراز مدت برای سلامتی بدن مضر باشد.

جمع‌بندی

انواع مختلف برندهای کامپوزیت با توجه به فاکتورهایی مانند شفافیت، فرم و حالت‌پذیری، همخوانی با سایر دندان‌ها از نظر رنگ و ظاهر، قابلیت ترمیم و پولیش‌پذیری و دوام و استحکام با یکدیگر متفاوت‌اند. برای داشتن بهترین انتخاب می‌توانید با دندانپزشک مشورت کنید تا بتوانید بهترین برند کامپوزیت را انتخاب کنید.

سؤالات متداول

1. کدام کشور تولید کننده بهترین برند کامپوزیت دندان است؟

آمریکا، ژاپن و سوئیس به ترتیب، رده‌های اول تا سوم در تولید بهترین برندهای کامپوزیت دندان هستند. در ایران نیز شرکت‌های دانش‌بنیان، اخیراً اقدام به تولید کامپوزیت‌های دندانی کرده‌اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خريد ورودي گوگل ارزان

تعمیر جک پارکینگ در تهران

مدیر اکسپرت

هشتیها

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

آموزش قراردادهای همسان

قیمت رابیتس مسعود

جاذبه های دیدنی شهر تورنتوی کانادا

سود سوز آور

بهترین موسسه مهاجرتی

خرید باتری واریان

محصولات سریتا

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

دانلود زيرنويس هاي جديد

 

الکترونیک مشهد

آموزش زبان آلمانی

درمان قطعی گال

قیمت فنس دور باغی

تعمیر گیربکس جیلی

 

 

 

 

قیمت کامپیوتر رندرینگ

قیمت کامپیوتر رندرینگ

 

 

 

 

 

بازار 15 خرداد

 

 

 

 

 

 

طعمه موش کش فسترک بلاکس

 

 

 

 

 

تعمیر لباسشویی دوو

دوره حسابداری در تبریز

دانلود آهنگ

پترولیوم کک

خرید میز

تعویض شیشه اتومبیل

 

 

تعویض شیشه اتومبیل

تور کیش

 

 

تشک موناکو

 

 

 

 

 

 

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح