تاریخ انتشار : یکشنبه 18 فوریه 2024 - 20:47
کد خبر : 209241

آشنایی با وظایف، مهارت‌ها و شرایط استخدام داروساز

آشنایی با وظایف، مهارت‌ها و شرایط استخدام داروساز

داروسازی یکی از شغل‌های ضروری محسوب می‌شود. داروسازی به علت درآمد بالا و موقعیت اجتماعی مناسب یکی از شغل‌های محبوب و پرطرفدار در ایران و جهان به حساب می‌آید. استخدام داروساز مختص داروخانه‌ها نیست و آن‌ها در موقعیت‌های شغلی مختلفی مشغول به کار می‌شوند. در این مقاله به طور مفصل درباره موقعیت‌های شغلی و استخدامی

استخدام داروساز

داروسازی یکی از شغل‌های ضروری محسوب می‌شود. داروسازی به علت درآمد بالا و موقعیت اجتماعی مناسب یکی از شغل‌های محبوب و پرطرفدار در ایران و جهان به حساب می‌آید. استخدام داروساز مختص داروخانه‌ها نیست و آن‌ها در موقعیت‌های شغلی مختلفی مشغول به کار می‌شوند.

در این مقاله به طور مفصل درباره موقعیت‌های شغلی و استخدامی دکتر داروساز آشنا می‌شوید.

چگونه می‌توان داروساز شد؟

بسیاری از مشاغل نیازمند تحصیلات مرتبط نیستند، اما شغل‌های حوزه درمانی داستان متفاوتی دارند. برای آن‌که بتوانید به عنوان یک داروساز مشغول به کار شوید باید در رشته داروسازی تحصیل کنید. علاوه بر این در بعضی از کشورها گذراندن آزمون‌های ملی یا بین‌المللی برای کار در داروسازی نیاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط استخدام داروساز می‌توانید به این آدرس https://karbord.io/jobs/pharmacist مراجعه کنید.

یک داروساز خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

شاید تصور کنید داشتن مدرک تخصصی با معدل بالا تنها شرط ضروری برای استخدام داروساز است، اما داروساز خوب باید مهارت‌های دیگری نیز داشته باشد.

 1. دقت بالا و توجه به جرئیات: یک اشتباه کوچک در انتخاب داروها می‌تواند تبعات هولناک و نگران‌کننده‌ای داشته باشد. علاوه بر این داروساز باید به تداخل‌های دارویی توجه کند.
 2. مهارت‌های ارتباطی قوی: داروساز به طور مستقیم با بیماران، مراجعان و دیگر اعضای کادر درمان (نظیر پرستاران و پزشکان) مواجه است. او باید بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند و شنونده خوبی باشد.
 3. اخلاق حرفه‌ای: داروساز باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند و همواره به بهبود سلامت افراد و جامعه تمرکز داشته باشد.
 4. مهارت‌های مدیریتی: داروساز باید بتواند کارکنان داروخانه یا شرکت داروسازی را مدیریت کند.
 5. مسئولیت‌پذیری: داروسازی شغلی است که به صورت مستقیم با سلامت شهروندان ارتباط دارد. یک داروساز خوب، فردی متعهد و مسئولیت‌پذیر است.
 6. علاقه به یادگیری: داروسازی دانشی به‌روز است. داروساز خوب باید بتواند همواره اطلاعات جدیدتری را یاد بگیرد.

فرصت‌های شغلی و بازار کار داروسازی

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند در داروخانه‌های خصوصی شهر و روستا، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند. شرکت‌های داروسازی و موسسات تحقیقاتی نیز به داروسازها احتیاج دارند.

در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین فرصت‌های شغلی داروسازها و وظایف آن‌ها آشنا می‌شوید.

استخدام داروساز در داروخانه خصوصی

بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در داروخانه‌های خصوصی شهرها مشغول به کار می‌شوند. استخدام داروساز داروخانه در شهرهای بزرگ نظیر تهران، اصفهان، مشهد و شیراز بیشتر است.

داروساز در داروخانه وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • دریافت کردن نسخه پزشکان و آماده‌سازی داروهای تجویز شده برای بیماران
 • توضیح دادن در مورد نحوه و زمان مصرف دارو به بیماران و مراجعان
 • توضیح درباره عوارض مصرف دارو
 • مدیریت کارکنان داروخانه
 • نظارت بر موجودی داروهای داروخانه و تهیه محصولات و داروهای مورد نیاز

شرکت‌های تحقیقاتی خصوصی و دولتی

بسیاری از شرکت‌های تحقیقاتی دولتی و خصوصی نیازمند داروساز هستند. آن‌ها در چنین شرکت‌هایی وظیفه تحقیقات پیشرفته در زمینه داروها را بر عهده دارند.

موسسات آموزشی

دانش‌آموختگان دکتری تخصصی داروسازی می‌توانند در موسسات آموزشی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و پژوهشکده‌ها مشغول به کار شوند.

استخدام داروساز در شرکت داروسازی

داروسازها در شرکت‌های داروسازی وظایف مختلفی را بر عهده دارند:

 • تحقیق و توسعه (R&D): داروسازها می‌توانند در تیم تحقیق و توسعه شرکت‌های داروسازی نقش داشته باشند. طراحی فرمولاسیون‌های جدید، بهبود فرآیندهای تولید، ارزیابی اثربخشی و ایمنی محصولات از جمله وظایف داروسازهای مشغول در تیم تحقیق و توسعه است.
 • کنترل کیفیت: داروسازها مسئول بررسی و اعتبارسنجی کیفیت داروها و مواد اولیه استفاده شده در تهیه آن‌ها هستند. آن‌ها باید بر اساس استانداردهای کیفیت ملی و بین‌المللی محصولات را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که داروها ایمن و موثر هستند.
 • تولید داروها: یکی از مهم‌ترین وظایف داروسازها تولید داروی جدید است. آن‌ها با استفاده از روش‌های علمی و دقیق، داروهای جدید را تولید می‌کنند.
 • مشاوره به پزشکان و مشتریان: داروها معمولا دارای عوارض جانبی هستند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های دارویی از بین داروسازها، مشاور استخدام می‌کنند. این مشاوران وظیفه دارند تا درباره عوارض و نحوه مصرف داروها به پزشکان، مراکز درمانی و مشتریان توضیح دهند.
 • پایش و تحلیل بازار: داروسازهای شاغل در شرکت داروسازی باید بازار دارویی را مورد بررسی قرار دهند. از دیگر وظایف آن‌ها تحلیل و آنالیز رقیبان شرکت است.
 • رعایت مقررات و استانداردها: داروسازهای شاغل در شرکت باید قوانین، مقررات و استانداردهایی را که توسط سازمان‌های نظارتی وضع شده است، رعایت کنند.

استخدام داروساز در بیمارستان

بیمارستان‌ها نیز اقدام به استخدام داروساز می‌کنند. داروساز بیمارستان وظیفه نظارت بر کارکنان داروخانه، ارائه مشاوره دارویی به پزشکان و کارکنان و تامین داروهای مورد نیاز بیمارستان را بر عهده دارد.

استخدام داروساز بالینی

داروسازی بالینی اهمیت بسیار بالایی در مراکز درمانی دارد. نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار و جلوگیری از وقوع عوارض احتمالی از وظایف داروساز بالینی است.

وضعیت استخدام داروساز در ایران و خارج از ایران

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی با توجه به دانش و مهارت بالای خود، معمولا درآمد بالایی دارند و می‌توانند به راحتی مشغول به کار شوند. حقوق داروساز‌های شاغل در داروخانه در سال 1402، حداقل 32 میلیون تومان در ماه بوده است.

با وجود درآمد بالای این حرفه، بسیاری از داروسازها به مهاجرت فکر می‌کنند. کشورهایی نظیر آلمان، بریتانیا، دبی (امارات متحده عربی) و ایالات متحده آمریکا مقصدهای محبوبی برای مهاجرت داروسازها هستند. البته کار کردن به‌عنوان داروساز در بسیاری از این کشورها نیازمند مجوز و داشتن مدرک حرفه‌ای است.

چالش‌های شغل داروسازی

داروسازی علیرغم محبوبیت بالای خود شغلی پرچالش است. داروسازها مسئولیت‌های سنگینی دارند و به همین دلیل اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند. فعالیت در محیط درمانی نیز یکی‌ دیگر از چالش‌های داروسازی است. بسیاری علاقمند به کار کردن در محیط‌های درمانی نیستند.

شاغلان در این حرفه به روابط عمومی بالا نیاز دارند، زیرا بیشتر داروسازها در داروخانه کار می‌کنند و ساعت‌های طولانی با مراجعان و بیماران در ارتباط هستند.

داروسازی شغلی نیازمند یادگیری دائمی است، زیرا داروهای جدیدی به بازار راه پیدا می‌کنند و داروسازها باید اطلاعات خود را به‌روز کنند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با ویژگی‌های یک داروساز خوب آشنا شدید. پس از آن درباره فرصت‌های شغلی داروساز توضیحات مفصلی داده شد. در قسمت پایانی مقاله نیز وضعیت استخدام داروسازها در ایران و خارج از کشور و چالش‌های شغل داروسازی مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بهترین موسسه مهاجرتی

خرید باتری واریان

محصولات سریتا

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

دانلود زيرنويس هاي جديد

خرید عسل

الکترونیک مشهد

آموزش زبان آلمانی

درمان قطعی گال

قیمت فنس دور باغی

تعمیر گیربکس جیلی

عسل وحشی

نرم افزار حسابداری شیوا

قانون یار

آموزش رنگ مو

قیمت کامپیوتر رندرینگ

قیمت کامپیوتر رندرینگ

آموزش رنگ مو

قیمت سیستم رندرینگ

خرید کامپیوتر طراحی

خرید کامپیوتر رندرینگ

خرید کیس اداری

بازار 15 خرداد

خرید کامپیوتر مهندسی

خرید سیستم طراحی

خرید سیستم رندرینگ

قیمت کامپیوتر اداری

خرید کامپیوتر اداری

خرید سیستم کامپیوتر

طعمه موش کش فسترک بلاکس

داود یوسفی

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

اموزش ارز دیجیتال

سود سوز آور

لوازم موتوری هایما ، لوازم هایما ، قطعات هایما

تعمیر لباسشویی دوو

دوره حسابداری در تبریز

دانلود آهنگ

پترولیوم کک

خرید میز

تعویض شیشه اتومبیل

قیمت فنس دور باغی

پراپ رایگان

تعویض شیشه اتومبیل

تور کیش

 

 

تشک موناکو

ارزان ترین مدل های میز ناهار خوری

هزینه ویزای چین

رمان های گیسو خزان

رمان انتهاج

رمان سرمه چشمان هامین

 

قیمت ویدئو وال

 

 

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

بانک لباس

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

سلفون opp

 

 

 

مجله پزشکی

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح