تاریخ انتشار : یکشنبه 31 دسامبر 2023 - 20:02
کد خبر : 209195

بهترین قدم برای موفقیت در کنکور، برنامه ریزی هدفمند است

بهترین قدم برای موفقیت در کنکور، برنامه ریزی هدفمند است

  اگر شما هم برای همه کارهای خود یک طرح و برنامه خاصی را در نظر می گیرید، پس جزو افراد موفق هستید. به ویژه اگر این کار شرکت در آزمون سراسری باشد. در این صورت شما بدون داشتن یک طرح مطالعاتی حرفه ای، احتمالا در کنکور موفق نمی شوید. برای همین اگر خود یا

 

اگر شما هم برای همه کارهای خود یک طرح و برنامه خاصی را در نظر می گیرید، پس جزو افراد موفق هستید. به ویژه اگر این کار شرکت در آزمون سراسری باشد. در این صورت شما بدون داشتن یک طرح مطالعاتی حرفه ای، احتمالا در کنکور موفق نمی شوید. برای همین اگر خود یا حتی اطرافیان نزدیکتان، قصد شرکت در کنکور را دارید، یک طرح پیشرفته، حتما مورد نیاز است. اگر در ابتدای این مسیر هستید و نمی دانید که از کجا شروع کنید، از همین امروز اقدام کنید.

طرح مطالعه روزانه یا هفتگی، یکی از مواردی است که احتمال موفقیت شما در کنکور را بالاتر می برد. پس اگر دوست دارید در آزمون سراسری برنده شوید، باید هر قدم خود را با هدف و مطابق اصول بردارید.

هدف از طرح و برنامه کنکوری چیست؟ 

طبیعتا شما برای هر کاری، حتی یک کار ساده نیز قدم هایتان را حساب شده بر می دارید. حتی رفتن از یک نقطه به نقطه ای دیگر در شهر نیز از قاعده مستثنی نخواهد بود. قبل از خروج از خانه، مسیر را یکبار با خود مرور خواهید کرد. سپس یک وسیله شخصی و یا عمومی را انتخاب کرده و به وسیله آن به مقصد خود خواهید رفت. حال تصور ‌کنید برای کنکور که یک مسئله سرنوشت ساز خواهد بود، چقدد باید این مسیر را مرور کنید. برای یک دانش آموز که از تابستان شروع به مطالعه می کند، حدود یک سال تا آزمون زمان دارد.

در طول این یک سال، شما نیاز به یک برنامه تمام عیار خواهید داشت. برنامه ای که بتواند برای شما یک مسیر مشخص مطالعاتی را بدهد. این که در چه زمانی مطالعه کنید، چه زمانی آزمون بدهید و یا بسیاری کارهای دیگر که همگی باید در این طرح در نظر گرفته شود. طرحی جامع و کامل که شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.

نحوه مطالعه روزانه و هفتگی 

یکی از معیارهایی که موفقیت شما در کنکور را مشخص می کند، نحوه برنامه ریزی درسی است. این که با چه حالت و میزان ساعات مطالعه، برای کنکور آماده شوید، اهمیت زیادی دارد. بسیاری از دانش آموزان در زمان آماده سازی برای کنکور، طرح خاصی ندارند. از این رو هر روز صبح با بیدار شدن از خواب، بدون داشتن هدف مشخص، مطالعه می کنند. این کار صدمات زیادی را در طول زمان به دانش آموز وارد می کند‌. یکی از معایب این کار این است که شما بدون شناخت نقاط ضعف و یا نیازهای خود مطالعه می کنید.

مطالعه با هدف و مشخص به صورت روزانه، می تواند با جهت دهی، یک قالب برای مطالعه شما باشد. اگر برای نحوه مطالعه روزانه، پلن خوبی داشته باشید، سود زیادی خواهید داشت. برای اتفاقات و حاشیه های زندگی، حساب شده قدم بر می دارید. به طور خلاصه چیزی که اتفاق می افتد این است که شما هر روز صبح، بدون سردرگمی، مطالعه یک درس را آغاز می کنید. حال به همین صورت برنامه را برای کل روزهای هفته در نظر بگیرید. با این تفاوت کا هر روز را با توجه به شرایط خاص آن بچینید.

حساب شده مطالعه و استراحت داشته باشید 

همه ما زمانی در مدرسه حضور داشتیم. جدا از بحث کنکور و درس خواندن، بسیاری حس های یکسان داشتیم. روزهایی که امتحانات نزدیک بوده و نیاز به خواب داشتیم. با این وجود هنگام استراحت، دچار عذاب وجدان شدید می شدیم. این حس به دلیل عذاب وجدان شدیدی است که در اثر بی برنامگی به وجود می آید. یکی از چیزهایی که ذهن افراد را بهم می ریزد عدم تمرکز در زمان استراحت و یا مطالعله است. با اجرای درست یک پلن مطالعاتی، می توانید از زمان استراحت و یا مطالعه خود مطمئن باشید.

در واقع شما نه از استراحت کردن خود لذت می برید و نه هنگام مطالعه تمرکز خواهید داشت. برای همین، کیفیت هیچ کدام از این دو مورد حفظ نمی شود. این موضوع در طی گذشت زمان، باعث می شود حداکثر بازدهی مطالعه را نداشکه باشید. به طور مثال شما در یک روز خاص ده ساعت زمان برای مطالعه خواهید داشت و سه ساعت نیز برای استراحت. اگر بدون داشتن یک برنامه روز خود را آغاز کنید، احتمالا اصلا نمی دانید کی باید استراحت کنید و کی مطالعه داشته باشید. تنها چیزی که در زمان. استراحت تجربه می کنید، عذاب وجدان درس نخواندن است.

طرح مطالعه به صورت ماهانه 

یکی از کارهایی که باید حتما آن را انجام دهید، داشتن طرح در قالب زمان های مختلف یعنی روزانه، هفتگی و ماهانه است. اگر برای سی روز آینده خود یک هدفگذاری خاص داشته باشید به هیچ مشکلی بر نخواهید خورد. تصور کنید که در اواخر ماه اسفند هستید و قصد دارید که با همان اصول قبلی مطالعه کنید. با این شرایط اگر برای این ماه برنامه خاصی نداشته باشید احتمالا دجار مشکل خواهید شد. از این نظر که ایام نوروز نزدیک بوده و شما باید با شرایط جدید خود را وفق دهید.

در ایام نوروز شرایط مطالعه کردن با دیگر ایام سال متفاوت است و باید برای آن به نحوی دیگر پلن خود را بچینید. وجود دید و بازدیدها، مسافرت و مهمانی های احتمالی، باعث تغییر در محل درس خواندن می شود. برای همین اگر از قبل آمادگی این شرایط جدید را نداشته باشید، کیفیت درس خواندن شما پایین می آید. همچنین این امکان نیز وجود دارد که طبق پیش بینی شما نتوانید دروسی که مد نظر داشتید را تمام کنید. بنابراین یک زمان دیگر را باید برای تکمیل آنها در نظر بگیرید که باعث اتلاف وقت شما خواهد شد.‌

پلن درسی اختصاصی از نان شب واجب‌تر است 

برای موفقیت در هر کاری باید پتانسیل های خود را در آن زمینه ارزیابی کنید. اگر شما بخواهید یک برنامه اثربخش را بسازید، پس باید برنامه مختص به خود را دریافت کنید. استفاده از طرح های عمومی تنها بخشی از مشکل را حل می کند. به عبارت دیگر شما بخش اصلی برنامه ریزی های روزانه و یا هفتگی را می توانید به صورت عمومی داشته باشید. اما برای تکمیل جزییات این طرح، نیاز به یک طراحی پلن اختصاصی خواهید داشت. برای همین سعی کنید به صورت بی تفاوت از کنار این موضوع عبور نکنید و حتما برنامه ویژه منحصر به فردی داشته باشید.

طرح درس خواندن که مختص شما باشد، دقیقا متناسب با توانایی ها، عادات رفتاری و ظرفیت های شما نوشته می شود. در یک برنامه مطالعاتی اختصاصی، فرد می تواند دستورالعملی را دریافت و اجرا کند که دقیقا بر اساس پارامترهایی است که شما دارید. برای همین بیشترین میزان بازدهی دانش آموز به پلن اختصاصی بستگی دارد.

برای چه هدفی درس می خوانید 

مشحص کردن این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع بسیاری از پارامترهای تعیین کنده در نحوه مطالعه و برنامه ریزی به همین موضوع بستگی دارد. اغلب دانش آموزان در همان ابتدای کار برای خود یک هدف معینی تعیین می کنند. به همان میزان که هدف بزرگتری داشته باشید، کیفیت مطالعه نیز افزایش پیدا می کند.

در واقع تعداد ساعات مطالعه، حجم استراحت و یا هر چیز دیگری به همین عامل بستگی خواهد داشت. پس قبل از هر چیز باید هدف خود از شرکت در کنکور را مشخص کنید. اگر هدف قبولی در رشته ای مانند پزشکی دارید، باید حداکثر توان خود را برای مطالعه به خرج دهید. شما برای رسیدن به این هدف باید حجم زیادی از تفریحات و یا سرگرمی های روزانه خود را کاهش دهید.

کنکور را نه سخت بگیرید و نه آسان 

برخی از افراد تصور می کنند با سخت گیری بیش از حد و یا بیخیالی، می توانند در کنکور موفق شوند. اما این تصور اشتباه است. شما نیاز دارید که به طور واقعی با موضوعات کنار بیایید. هر کدام از این موارد معایب خاص خود را دارد. نه بیخیال بیخیال باشید و نه آنقدر پر استرس که دست و پای خود را گم کنید. واژه بی تفاوت را هم به کار نخواهیم برد. زیرا بی تفاوت بودن نسبت به کنکور حس جنگندگی شما را از بین خواهد برد. کاملا منطقی و واقعی، بهترین تلاش خود را به کار ببرید.

آمار نشان می دهد که اغلب کسانی که در کنکور موفق می شوند، از نظر روحی و روانی نیز موفق بودند. در اصل، این موضوع اشاره به حفظ خونسردی و تمرکز دانش آموز خواهد داشت. این خونسردی و تمرکز باید قبل از کنکور و نیز در حین آزمون حفظ شود.

استراحت بیش از حد یعنی خودزنی 

یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان که اغلب مشاوران کنکوری به آن اشاره می کنند، استراحت بیش از حد است. به ویژه استراحت پس از برگشتن از مدرسه که معمولا بسیار مهم است. موضوعی که به احتمال خیلی زیاد دانش آموزان سال آخر بیشتر درگیر آن هستند تا پشت کنکوری ها! برای رفع این مشکل باید یک راه حل مناسب را در نظر بگیرید. زیرا با وجود این مشکل، روزانه زمان زیادی را از دست خواهید داد. در نتیجه قبل از این که به این دلیل دچار ضرر سنگین شوید، باید برنامه خود را تغییر دهید. البته تغییرات زیادی نیاز نیست.

شما باید بر روی نحوه رفت و آمد، عوامل کمبود انرژی در طی روز و دیگر موارد تمرکز کنید. فراموش نکنید که کم بودن استراحت به این معنی نیست که شب و روز مطالعه کنید. بلکه به منظور هدفمند بودن استراحت دانش آموز می باشد. به طور مثال برای استراحت بعد از مدرسه نهایتا 30 دقیقه زمان کافی می باشد. اگر استراحت شما بیشتر از این زمان شد، تاثیر چندانی در ریکاوری شدنتان نخواهد داشت.

سخن پایانی 

اگر در برنامه ریزی مطالعه مشکل دارید و نمی توانید یک برنامه هدفمند داشته باشید، به مشاوره کنکور حقیقت مراجعه کنید. مشاورین کنکور به عنوان فعالان در زمینه آزمون سراسری، راهنمایی های لازم را خواهند داد. طبیعتا با داشتن یک برنامه مشخص و هدفمند به شکل بسیار بهتری می توانید خود را با شرایط جدید درسی مطابقت دهید. موفقیت در کنکور، یک شبه به وجود نمی آید. پس باید برای آن تلاش و زمان لازم را در نظر بگیرید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

لوازم موتوری هایما ، لوازم هایما ، قطعات هایما

تعمیر لباسشویی دوو

دوره حسابداری در تبریز

دانلود آهنگ

پترولیوم کک

خرید میز

تعویض شیشه اتومبیل

قیمت فنس دور باغی

پراپ رایگان

تعویض شیشه اتومبیل

تور کیش

امداد خودرو

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

تشک موناکو

ارزان ترین مدل های میز ناهار خوری

هزینه ویزای چین

رمان های گیسو خزان

رمان انتهاج

رمان سرمه چشمان هامین

اجاره ماشین

قیمت ویدئو وال

تور کربلا

استابلایزر

ریجکت ویزای کانادا

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

بانک لباس

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

سلفون opp

 

 

 

مجله پزشکی

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح