تاریخ انتشار : یکشنبه 28 می 2023 - 17:53
کد خبر : 208803

فراگیری ورزش باید در اختیار تمامی دانشجویان باشد

فراگیری ورزش باید در اختیار تمامی دانشجویان باشد

به گزارش ایلنا، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در این رویداد با بیان اینکه شعار ما در سازمان امور دانشجویان «ورزش برای همه‌ی دانشجوها در همه‌ی دانشگاه‌ها است»؛ گفت: هدف ما فعال‌سازی دانشجویان در حوزه‌ی ورزش است؛ به همین منظور همه‌ی امکانات و فضاهای ورزشی دانشگاه‌ها باید در اختیار

فراگیری ورزش باید در اختیار تمامی دانشجویان باشد

به گزارش ایلنا، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در این رویداد با بیان اینکه شعار ما در سازمان امور دانشجویان «ورزش برای همه‌ی دانشجوها در همه‌ی دانشگاه‌ها است»؛ گفت: هدف ما فعال‌سازی دانشجویان در حوزه‌ی ورزش است؛ به همین منظور همه‌ی امکانات و فضاهای ورزشی دانشگاه‌ها باید در اختیار تمام دانشجویان قرار گیرد.

هاشم داداش‌پ‍‍‍ور با انتقاد از اینکه امکانات و فضاهای ورزشی به‌جای اینکه برای استفادۀ عموم دانشگاهیان درنظر گرفته شود، به‌منظور درآمدزایی برای دانشگاه‌ها اجاره داده ‌شود یا صرفا در اختیار دانشجویان تربیت‌بدنی قرار بگیرد؛ اظهار کرد: در برخی از دانشگاه‌ها کلیه‌ی فضاها و امکانات ورزشی در اختیار دانشکده‌ی تربیت بدنی قرار دارد و باقی دانشجویان از آن بهره اندکی می‌برند، درصورتی‌که در موضوع فراگیری ورزش باید همه‌ی امکانات و فضاهای ورزشی در اختیار کلیه دانشجویان قرار گیرد.

 معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: ما موظف هستیم برای فراگیری ورزش در عرصه‌ی دانشگاهی اقداماتی انجام دهیم که به فعال‌سازی قشر دانشجو برای دست‌یابی به اهداف عالی کشور در حوزه‌ی علمی و جسمی و پویایی دانشجویان بیانجامد؛ بنابراین باید به ورزش دانشگاهی به معنای اعم آن یعنی همگانی‌کردن آن و به معنای اخص آن، یعنی اثرگذاری آن در فضای کشور بپردازیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: دوران کرونا فضاهای دانشگاهی را با رخوت مواجه کرده بود. به‌منظور بازگرداندن پویایی به فضای دانشگاه‌ها از سال گذشته اقدامات بسیاری در حوزه‌ی ورزش دانشگاهی انجام دادیم که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به برگزاری ۵ المپیاد «قهرمانی، همگانی، بین‌الملل، شاهد و ایثارگر و ورزش ساحلی» اشاره کنیم که تنها در یک المپیاد قهرمانی ۱۵۰هزار دانشجو شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این المپیادها استفاده از ظرفیت دانشجویان برای بهبود شرایط جسمی و روحی آنان بود؛ تصریح کرد: ورزش در فضاهای دانشگاهی با برگزاری این المپیادها رونق یافت؛ به نحوی که اکنون می‌توانم بگویم ورزش در دانشگاه‌ها به قبل از کرونا بازگشته است.

 دادش‌پور افزود: گام اول ما برگزاری المپیادها و بازگشتن به فضای قبل از کرونا بود. گام بعدی ما فراگیری ورزش در دانشگاه‌ها و احیای عرصه‌ی ورزش دانشگاهی و بازگرداندن آن به صدر ورزش در کشور است.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: لیگ‌های سراسری مختصِ دانشگاه‌های دولتی نیستند و شامل همه‌ی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌شوند. تمام این اقدامات در راستای فعال‌سازی ورزش دانشگاهی و حضور ورزش دانشگاهی در عرصه‌ی ورزش کشور است.

مسؤولیت دانشگاه‌ها در ترویج اخلاق ورزشی

رئیس دانشگاه شیراز نیز  گفت: جا دارد که در این نشست  تخصصی که به موضوع تربیت بدنی اختصاص دارد؛ به اخلاق در ورزش نیز توجه ویژه شود.

محمد مؤذنی با اشاره به نقش ورزش در حوزه‌های مختلف گفت: علی‌رغم اینکه در بسیاری از رشته‌های ورزشی درخشش و پیشرفت خوبی در سطح ملی و بین‌المللی داشته‌ایم؛ اما متأسفانه از نظر اخلاق در ورزشی خیلی عقب هستیم.

وی اظهار کرد: انتظار طبیعی این است که در یک جامعه‌ی اسلامی که از فرهنگ غنی انسان‌ساز برخوردار هست، عرصه‌ی ورزش کشور هم آمیخته با اخلاق و انسانیت باشد.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: متأسفانه آنچه که ما در کف جامعه به‌ویژه در عرصه‌ی قهرمانی با آن مواجه هستیم، این است که بسیاری از اوقات، حاشیه‌های ورزش بر متن آن غلبه پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: از این بابت دانشگاه‌ها و به ویژه تربیت بدنی دانشگاه‌ها مسئولیت بزرگی برعهده دارند، چراکه دستاوردهای عرصه‌ی ورزش دانشجویی درنهایت به عرصه‌ی ملی کشیده می‌شود. بنابراین یکی از رسالت‌های دانشگاه‌ها، ترویج روح فتوت و جوانمردی و توجه به اخلاق ورزشی در دانشگاه‌هاست.

انتهای پیام/منبع:ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.