تاریخ انتشار : یکشنبه 7 می 2023 - 1:52
کد خبر : 208724

بیمه خودرو و موتور: بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه خودرو و موتور: بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه شخص ثالث و بیمه موتور جزو بیمه نامه‌های اجباری هستند که بین سایر بیمه نامه‌های سهم فروش بیشتری در صنعت بیمه دارند. از طرفی هم بیمه بدنه یکی دیگر از بیمه‌های وسایل نقلیه است که به عنوان مکمل بیمه ثالث خواهد بود و خسارت‌های وارد شده به بدنه خودرو را جبران می‌کند. دقت کنید

بیمه شخص ثالث و بیمه موتور جزو بیمه نامه‌های اجباری هستند که بین سایر بیمه نامه‌های سهم فروش بیشتری در صنعت بیمه دارند. از طرفی هم بیمه بدنه یکی دیگر از بیمه‌های وسایل نقلیه است که به عنوان مکمل بیمه ثالث خواهد بود و خسارت‌های وارد شده به بدنه خودرو را جبران می‌کند. دقت کنید که برای تهیه این بیمه نامه‌ها نیاز است که از طریق استعلام و مقایسه اقدام کنید تا بهترین بیمه را با شرایط عالی خریداری کنید. همچنین بهتر است که قبل از هرگونه اقدام با پوشش‌ها و مزیت‌های هر سه بیمه نامه بیشتر آشنا شوید. 

بیمه شخص ثالث چیست؟

شاید برخی از افراد با شرایط و علت نام‌گذاری بیمه شخص ثالث آشنا نباشند و سوال اصلی این افراد این است که بیمه شخص ثالث چرا اجباری است و چه مزیت‌هایی برای بیمه‌گزار دارد؟ بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های خودرو است که با توجه به اجباری بودن آن، دو نوع پوشش مالی و جانی را برای بیمه‌گزار در نظر گرفته است. در این بیمه نامه به شخص اول بیمه‌گر، ‌به شخص دوم بیمه‌گزار و بیمه فرد زیان دیده در حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود که مشخص است این بیمه نامه برای جبران خسارت‌های اشخاص ثالث طراحی شده است.

بیمه موتور چیست؟

بیمه موتور همانند بیمه شخص ثالث خودرو است و به جبران خسارت‌های مالی و جانی افراد زیان دیده در حادثه‌های رانندگی می‌پردازد. در این بیمه نامه با توجه به سقف تعهدات و پوشش‌هایی که بیمه‌گزار انتخاب می‌کند، خسارت‌های رخ داده جبران خواهند شد. همچنین دو پوشش مالی و جانی در بیمه موتور در نظر گرفته شده است که با توجه به دیه اعلام شده و سقف تعهدات بیمه‌گر، قابل خریداری است. برخی از شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث موتور را به صورت بلندمدت با اعتبار یک ساله یا به‌صورت کوتاه مدت در بازه‌های زمانی مختلف یک ماهه، دو ماهه و… ارائه می‌دهند. در صورتی که بیمه گزار قصد فروش یا انتقال موتور خود را دارد، می‌تواند از این بیمه استفاده کند. قیمت این بیمه‌ کمتر از بیمه موتور بلند مدت (با اعتبار یک ساله) است. در حال حاضر امکان خرید و استعلام  بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت از بیمه دات کام فراهم شده است.

منظور از مسئولیت در بیمه موتور و بیمه شخص ثالث چیست؟

هر فردی باید مسئولیت وظایف و کارهای خود را قبول کند. همچنین در صورت بروز حادثه باید جبران خسارت انجام شود. دقت کنید فردی که به دیگران صدمه یا خسارتی وارد می‌کند، چه به صورت مالی یا جانی باید به جبران خسارت بپردازد. بیمه شخص ثالث یکی از پر فروش‌ترین بیمه نامه‌ها در صنعت بیمه است و با توجه به مسئولیت مدنی، این بیمه نامه‌ اجباری است. در حقیقت اگر راننده‌ای دچار حادثه شود و خسارتی به شخص ثالث وارد کند، بیمه نامه شخص ثالث و بیمه موتور خسارت‌های وارد شده را تا سقف تعهدات خود جبران خواهند کرد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث 

بیمه شخص ثالث خودرو دو نوع پوشش مالی و جانی را برای بیمه نامه در نظر گرفته است تا همه افراد بتوانند بهترین بیمه نامه را برای جبران خسارت‌های ایجاد شده دریافت کنند. خسارت پوشش‌های بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

 • خسارت بدنی یا جانی: پوشش جانی و غرامت پرداختی با توجه به نوع صدمه بدنی و جانی وارد شده به شخص ثالث بستگی دارد. صدمه وارد شده در حادثه بر اثر تصادف می‌تواند شامل: شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی موقت یا دائم، ازکارافتادگی جزئی و کلی، هزینه‌های معالجه و درمان یا دیه فوت است.
 • خسارت مالی: اگر تصادف و حادثه رانندگی ‌به اموال شخص ثالث خسارت وارد کند، در این بیمه نامه تحت پوشش مالی بیمه شخص ثالث است. در حقیقت اگر به خودرو فرد زیان دیده، آسیب وارد شود، شرکت بیمه با توجه به میزان سقف تعهدات خود، به پرداخت و جبران خسارت اقدام خواهد کرد. اعتبار بیمه‌ شخص ثالث می‌تواند بلندمدت یک ساله یا کوتاه مدت یعنی چند روزه باشد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون به صرفه‌تر است. بااین‌وجود، ممکن است شرایطی پیش بیاید که بخواهید در عرض چند ماه آتی وسیله نقلیه خود را بفروشید. بعضی اوقات هم مشکل در پرداخت نقدی حق بیمه شخص ثالث دارید. در این شرایط بیمه‌نامه کوتاه مدت یا حتی چند روزه شخص ثالث بهترین گزینه برای شما است. مدت بیمه شخص ثالث اگر سالانه باشد را می‌توانید به‌صورت قسطی هم تهیه کنید.شما می ‌توانید برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث اقساطی به https://bimeh.com/thirdparty مراجعه نمایید.

بیمه ثالث خسارات مالی به دیگران را جبران می کند

پوشش‌های بیمه موتور 

در بیمه موتور هم پوشش‌های گوناگونی وجود دارد که با توجه به درخواست بیمه‌گزار، این موارد انتخاب شده و مبلغ حق بیمه مشخص خواهد شد. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد:

 • خسارت مالی شخص ثالث: در بیمه موتور تمام خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث در حادثه تصادف تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران خسارت خواهد شد. 
 • خسارت جانی اشخاص ثالث: در این پوشش میزان خسارت جانی وارد شده به شخص ثالث ارزیابی شده و شرکت بیمه مطابق با پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت غرامت پرداخت خواهد کرد.
 • خسارت جانی برای راننده مقصر: این پوشش خسارت‌های جانی وارد شده به راننده مقصر در حادثه را تحت پوشش قرار می‌دهد و می‌توان برای دریافت خسارت به شرکت بیمه مراجعه کرد. 

همانطور که توضیح داده شد، بیمه نامه موتور خسارت‌های مالی و خسارت‌های جانی به شخص ثالث را جبران خواهد کرد و خسارت جانی موتورسوار مقصر هم در این بیمه نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد. 

تمام مالکان وسایل نقلیه باید بیمه موتور داشته باشند

بیمه بدنه چیست؟

به طور حتم تمام افراد جامعه که دارای خودرو هستند، می‌دانند که خرید بیمه شخص ثالث و بیمه موتور اجباری بوده و در صورت عدم تهیه آن پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند وسیله نقلیه را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند. اگر فرهنگسازی خوبی هم برای خرید بیمه بدنه ایجاد می‌شد، به طور حتم این بیمه نامه اختیاری هم جزو پرفروش‌ترین بیمه نامه‌ها در صنعت بیمه قرار می‌گرفت، زیرا بیمه بدنه خودرو بر خلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست و راننده و صاحب وسیله نقلیه با توجه به پوشش‌ها و مزیت‌های مختلف، این بیمه نامه را تهیه می‌کنند.

در حقیقت بیمه بدنه برای جبران خسارت‌ها و هزینه‌های وارد شده به وسایل نقلیه زمینی طراحی شده است. در حقیقت همانطور که گفته شد، ماهیت بیمه شخص ثالث بدین گونه است که خسارت‌های مالی و جانی را برای اشخاص ثالث جبران می‌کند و در برابر خسارت‌های مالی رخ داده برای راننده مقصر هیچ گونه تعهدی ندارد. از این رو خرید بیمه بدنه می‌تواند هزینه‌های وارد شده به اموال راننده مقصر را تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران کند.

پوشش‌های بیمه بدنه 

برخی از افراد اطلاعاتی دقیقی از ماهیت و پوشش‌های بیمه بدنه ندارند و سوالی که در ذهن آن‌ها ایجاد می‌شود این است که چرا باید بیمه بدنه را خریداری کنند؟ یا به طور کلی مزیت خرید این بیمه نامه چیست؟ البته که بسیاری هم بر این باور هستند که اگر این بیمه نامه شرایط خوبی داشت حتما مانند بیمه ثالث اجباری می‌شد!

 

اما توجه کنید که بیمه بدنه جبران کننده خسارت‌های مالی وارد شده به بدنه خودرو است و می‌تواند هزینه‌های راننده مقصر را کاهش دهد. با تمام این توضیحات، بیمه بدنه خودرو دارای دو نوع پوشش اصلی و اضافی است که به شرح زیر هستند.

پوشش‌های اصلی:

 • سرقت کلی خودرو
 • واژگونی و سقوط خودرو
 • آتش سوزی خودرو یا لوازم یدکی
 • برخورد با یک جسم متحرک یا ثابت
 • آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی 
 • پرداخت خسارت نجات خودرو در حین انتقال تا 50 درصد
 • خسارت وارد شده به لاستیک‌ها و باتری تا میزان 50 درصد قیمت نو
 • هزینه‌های متعادف برای نجات یا انتقال خودرو به تعمیرگاه تا میزان 20 درصد 

پوشش‌های اضافی:

در کنار پوشش‌های اصلی که شرکت‌های بیمه‌ای ارائه می‌کنند، برخی از پوشش‌ها هم به عنوان موارد اضافی با پرداخت حق بیمه بیشتر قابل خریداری است که عبارتند از:

 • شکست شیشه خودرو بر اثر تراکم هوای داخل خودرو رخ دهد.
 • افزایش یا کاهش قیمت خودرو که همان نوسانات خودرو نام دارد. 
 • سرقت لوازم یدکی و قطعات خودرو بدون اینکه سرقت کلی رخ دهد.
 • هزینه رفت و آمد، هنگامی‌‌که خودرو در دسترس نیست یا در تعمیرگاه است.
 • بلایای طبیعی که خارج از قصد و اراده انسان باشد.( زلزله، سیل، طوفان و تگرگ)
 • پرداخت خسارت‌هایی که بر اثر پاشیدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی بر خوردو ایجاد می‌شود.

اهمیت خرید بیمه وسایل نقلیه زمینی

اهمیت خرید بیمه موتور همانند بیمه شخص ثالث خودرو برای همه افراد مشخص است و افراد زیادی هستند که بیمه بدنه را برای جبران خسارت‌های مالی خودرو خریداری می‌کنند. برای اینکه بتوانید در کوتاه‌ترین زمان و بدون صرف انرژی، بیمه نامه مورد نظر خود را با شرایط استعلام و مقایسه خریداری کنید، شرکت بیمه تمام پوشش‌های مذکور را در قبال دریافت حق بیمه اضافی ارائه می‌کند. باید دقت نمود که تنوع سبد پوشش بیمه‌ای شرکت‌های بیمه‌گر متفاوت است. همین نکته سبب می‌شود، بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه‌نامه، در سایت بیمه دات کام به استعلام بیمه بدنه و مقایسه پوشش‌های مختلف شرکت های بیمه‌گر بپردازد. بیمه‌گزار بعد از محاسبه بیمه بدنه، بهترین بیمه آنلاین خودرو را از  https://bimeh.com/carbodyخریداری می‌کند.ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که از کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید. به صفحه اصلی وب سایت bimeh.com مراجعه کرده و بعد از استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، بیمه موتور، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خود را خریداری کنید.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خريد ورودي گوگل ارزان

تعمیر جک پارکینگ در تهران

مدیر اکسپرت

هشتیها

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

آموزش قراردادهای همسان

قیمت رابیتس مسعود

جاذبه های دیدنی شهر تورنتوی کانادا

سود سوز آور

بهترین موسسه مهاجرتی

خرید باتری واریان

محصولات سریتا

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

دانلود زيرنويس هاي جديد

 

الکترونیک مشهد

آموزش زبان آلمانی

درمان قطعی گال

قیمت فنس دور باغی

تعمیر گیربکس جیلی

 

 

 

 

قیمت کامپیوتر رندرینگ

قیمت کامپیوتر رندرینگ

 

 

 

 

 

بازار 15 خرداد

 

 

 

 

 

 

طعمه موش کش فسترک بلاکس

 

 

 

 

 

تعمیر لباسشویی دوو

دوره حسابداری در تبریز

دانلود آهنگ

پترولیوم کک

خرید میز

تعویض شیشه اتومبیل

 

 

تعویض شیشه اتومبیل

تور کیش

 

 

تشک موناکو

 

 

 

 

 

 

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح