تاریخ انتشار : یکشنبه 1 ژانویه 2023 - 11:27
کد خبر : 207382

کمبود ۳۰ درصدی باران در زنجان/ استفاده 75درصدی از ذخایر آب‌های زیر زمینی استان/ وضعیت خشکسالی در دشت های ممنوعه زنجان شدید‌تر شده است

کمبود ۳۰ درصدی باران در زنجان/ استفاده 75درصدی از ذخایر آب‌های زیر زمینی استان/ وضعیت خشکسالی در دشت های ممنوعه زنجان شدید‌تر شده است

از زنجان، علیرضا جزء قاسمی، امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به تداوم خشکسالی در کشور و استان، اظهار داشت: در استان زنجان بالغ بر 39درصد کمبود باران داشتیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، با بیان اینکه سالهای خشکی را می گذرانیم، گفت: در سال جاری استان زنجان جزو استان‌های کم بارش کشور بوده

کمبود ۳۰ درصدی باران در زنجان/ استفاده 75درصدی از ذخایر آب‌های زیر زمینی استان/ وضعیت خشکسالی در دشت های ممنوعه زنجان شدید‌تر شده است

از زنجان، علیرضا جزء قاسمی، امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به تداوم خشکسالی در کشور و استان، اظهار داشت: در استان زنجان بالغ بر 39درصد کمبود باران داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، با بیان اینکه سالهای خشکی را می گذرانیم، گفت: در سال جاری استان زنجان جزو استان‌های کم بارش کشور بوده است.

وی، با اشاره به اینکه در حوزه خشکسالی بالغ بر 98درصد شهرستانهای استان دچار خشکسالی بوده اند، افزود: زنجان فاقد منابع تامین آبی پایدار است و وضعیت آبی مناسبی هم  ندارد.

به گفته جزء قاسمی، آب استان از سه سد تامین می شود و بقیه مصارف نیز از آبهای زیر زمینی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، با بیان اینکه شرکت های آب و فاضلاب از لحاظ وضعیت اقتصادی روزهای سختی را طی می کنند، ادامه داد: 90 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند.

وی، با اشاره به پروژه های تاسسیات آبی در دست اجرای استان، اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب طرح پروژه جهاد آبرسانی به 56 روستایی، مجتمع های روستایی به صورت ملی، آبرسانی شهرستان، پروژه های ویژه درخصوص تامین آب زنجان با تعریف پروژه حفر چاه های اضطرای و مخازن ذخایر جدید با 200میایارد تومان را در دست اجرا دارد.

وی، با اشاره به کاهش آب سد تهم و باتخاذ تدابیر برای کاهش برداشت از باقیمانده آب شرب زنجان از سد تهم، گفت: تصفیه خانه شهرستان ابهر در حال استفاده است که در سال جاری با تکمیل فاز نهایی وارد استفاده نهایی می شود.

وی، با اشاره به اجرای طرح‌های فاضلاب زنجان، تصریح کرد: فاضلاب زنجان دارای ظرفیت 60درصدی است.

جزء قاسمی، با اشاره به تعریف اجرای شبکه 40کیلومتری فاضلاب شهری، ادامه داد: در اجرای طرحهای مختلف آب و فاضلاب از توان بخش خصوصی استفاده می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت  آب و فاضلاب استان، اجرای طرحهای باز چرخانی آب و  فاضلاب واحد های صنعتی برای جایگزینی با آب پاک مهم است و شرکت آب و فاضلاب در صدد تامین آب مورد نیاز سه شهرک صنعتی زنجان از تصفیه خانه آب و فاضلاب است.

وی، منابع جاری و هزینه تامین ، نگهداری و دستکزد ها را از آب بها عنوان کرد و گفت: اجرای پروژه ها با اعتبارات دولتی با همکاری بخش خصوصی انجام می گیرد.

این مسئول در استان، تامین آب روستایی را همراه با اجرای طرحهای بلند مدت مهم ارزیابی کرد و گفت: تامین آب پایدار برای این روستا ها حائز اهمیت است.

جزء قاسمی، با اشاره به تامین آب پروژه ملی مسکن اقدام ملی و جهش تولید در راستای تشکیل صندوق ملی را نا موفق برشمرد و تاکید کرد : برای ادامه اجرای زیر ساخت های این پروژه ها طبق رول قبلی اقدام شود.

مدیرعامل شرکت  آب و فاضلاب استان، با اشاره به اینکه 10درصد مصرف آب کشور و استان در حوزه صنایع است و 90درصد در حوزه کشاورزی مصرف می شود، افزود: استفاده از ذخایر زیر زمینی دراستان زنجان 75درصد است که عدد بالایی است .

به گفته وی، مجموعه دشت های استان، دشت های ممنوعه هستند و خشکسالی دراین دشت ها شدید تر شده است.

جزء قاسمی، با بیان اینکه در استان به جیره بندی آب نخواهیم رسید، عنوان کرد: مدیریت مصرف بهینه آب و تغییر الگوی مصرف و اطلاع رسانی در این زمینه حائز اهمیت است.

منبع: ايلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.