تاریخ انتشار : دوشنبه 7 فوریه 2022 - 18:42
کد خبر : 194109

علی‌رغم آمادگی بیمارستان ولایت برای ارائه خدمات الکترونیکی بسترهای کشور فراهم نیست

ایسنا/خراسان رضوی رئیس بیمارستان ولایت مشهد گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که امکان ارائه سامانه اطلاعات بیمارستانی را در بستر اینترنت نداریم و همچنان وابسته به شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستیم؛ بیمارستان آمادگی این کار را دارد اما زیرساخت‌های فعلی کشور این امکان را به ما نمی‌دهد. دکتر محمدمهدی کامیار

ایسنا/خراسان رضوی رئیس بیمارستان ولایت مشهد گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که امکان ارائه سامانه اطلاعات بیمارستانی را در بستر اینترنت نداریم و همچنان وابسته به شبکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستیم؛ بیمارستان آمادگی این کار را دارد اما زیرساخت‌های فعلی کشور این امکان را به ما نمی‌دهد.

دکتر محمدمهدی کامیار امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از بیمارستان ولایت اظهار کرد: این بیمارستان در پنج طبقه با مساحت ۲۲ هزار متر مربع زیر بنا در یک زمین پنج هکتاری احداث شده و دارای  ۲۲۰ تخت‌ خواب است که به بیماران و آسیب‌دیدگان سوانح، تروما و جراحی عروق خدمت‌رسانی می‌کند. در این بیمارستان ۵۰ تخت جراحی عروق و ۵۰ تخت کرونا آماده شده و در صورت نیاز  ۵۰ تخت دیگر نیز برای خدمات کرونا می‌توان به ظرفیت آن اضافه کرد اما همچنان نیاز به تجهیزات کامل‌تری برای این بیمارستان احساس می‌شود که ظرف ۲ ماه آینده امکان فراهم شدن آن وجود دارد.

وی در خصوص ویژگی‌های این بیمارستان گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد سردمدار خدمات الکترونیکی و تشکیل پرونده الکترونیک است؛ این خدمات به صورت آزمایشی در بیمارستان علوی ارائه می‌شد که با انتقال بیمارستان علوی به بیمارستان ولایت همان تکنولوژی در این مجموعه بسط داده شده است. باید توجه داشت با وجود پرونده الکترونیک بسیاری از فرم‌ها از صورت کاغذی خارج شده و برخی از فرم‌ها که ملاحظات قانونی دارد مانند فرم دستورات پزشک در فرایند الکترونیکی شدن قرار دارد. حذف کاغذ و صرفه‌جویی در مصرف آن، کاهش خطا، کاهش مشکلاتی نظیر فرسودگی و از بین رفتن پرونده‌ها و گم شدن اطلاعات از محاسن الکترونیکی شدن پرونده‌هاست.

رئیس بیمارستان ولایت مشهد افزود: آب فاضلاب این بیمارستان بازیافت شده و برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود. ۳۰ درصد انرژی تهویه این مجموعه نیز از طریق انرژی خورشیدی تامین می‌شود. تهویه بیمارستان ولایت هوشمند است. در واقع تامین هوای تازه و دما در این بیمارستان به صورت هوشمند با کمترین صرف انرژی و بهترین بهره‌وری برنامه‌ریزی شده است.

کامیار در خصوص تعرفه‌ها و بیمه‌های طرف قرارداد این بیمارستان عنوان کرد: به غیر از قسمت گردشگری سلامت، بقیه قسمت‌های بیمارستان با تعرفه‌های دولتی و بیمه‌های پایه نیازهای بیماران را برآورده خواهد کرد. در حال حاضر در بخش گردشگری سلامت این بیمارستان حدود ۱۰ تا ۱۵ تخت جهت خدمت‌رسانی فراهم شده است.

وی اضافه کرد: این بیمارستان دارای سایت رفرنس تروماهای عروقی و تروماهای اطفال نیز خواهد بود. به دلیل مجاورت با بیمارستان اکبر، این ۲ بیمارستان یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند. به این ترتیب ترومای اطفال در بیمارستان ولایت متمرکز خواهد بود و برای ارائه خدمات به این بیماران از بابت نیروی پزشک، جراح، متخصص و ارتوپد اطفال از همکاران بیمارستان اکبر کمک دریافت خواهیم کرد. برخی از خدمات آزمایشگاهی و تصویربرداری نیز بین ۲ بیمارستان به صورت مشترک انجام خواهد شد. از دیگر سو تمام خدمات جراحی عروق شامل اختلالات نارسایی شریانی اندام‌ها، مشکلات وریدی، لخته شدن خون داخل ورید و بیماران دیالیزی که نیاز به دسترسی‌های عروقی دارند، در بیمارستان ولایت انجام می‌شود.

رئیس بیمارستان ولایت مشهد تصریح کرد: در بیمارستان علوی کلینیکی به‌ نام کلینیک پیگیری داشتیم که از زمان ترخیص بیمار تمام مراجعات لازم توسط آن کلینیک پیگیری می‌شد و بازخورد این مراجعات نیز به همان کلینیک ارائه می‌شد. در حال حاضر تمام خدمات کلینیک سرپایی بیمارستان ولایت به کلینیک زکریا که در مجاورت بیمارستان است، منتقل شده و کلینیک پیگیری هم در بیمارستان ولایت و هم در کلینیک زکریا مستقر است. یکی از اهداف بیمارستان ولایت راه‌اندازی کلینیک‌های مراقبت در منزل است؛ مراقبت در منزل حوزه‌ای است که نیاز به کار و ظرفیت خالی زیادی دارد. از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌خواهم که در این زمینه ما را پشتیبانی کنند زیرا با راه‌اندازی کلینیک‌های مراقبت در منزل که با تعرفه‌های دولتی بیماران را درمان و مراقبت می‌کند سبب کاهش هزینه‌های درمان برای بیمار می‌شود.

همچنین دکتر ابن حسینی، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در خصوص سامانه اطلاعات سلامت بیمارستان ولایت بیان کرد: تفاوت طراحی سامانه سپید در بیمارستان ولایت با طراحی‌های دیگر این است که نظر کاربر نهایی کاملا در آن لحاظ می‌شود. فرآیندهایی که در سامانه سپید نوشته می‌شود بر فرآیندهای واقعی منطبق است و این نوع فرآیندها در سایر سیستم‌های اطلاعات سلامت وجود ندارد. در طراحی این سامانه سهولت استفاده از سیستم مورد توجه قرار گرفته و این سیستم مبتنی برکامپیوترهای ویندوزی و اندروید در موبایل و تبلت است.

وی ادامه داد: بیمارستان ولایت توان تمام الکترونیکی شدن را دارد و فرم‌های الکترونیکی در حال تکمیل و طراحی است اما مشکل اساسی‌ زیرساخت‌های کشور است که هنوز وابسته به کاغذ است؛ در صورتی می‌توانیم الکترونیکی شدن را کامل اجرا کنیم که زیرساخت‌های قانونی از اسنادی که به صورت الکترونیکی در حوزه سلامت تولید می‌شود، پشتیبانی کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.