تاریخ انتشار : دوشنبه 27 دسامبر 2021 - 15:53
کد خبر : 177284

ارسال 180 مقاله به اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی

ارسال 180 مقاله به اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی

رییس دانشگاه خوارزمی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات علمی در حوزه روایت شناسی و ادبیات داستانی گفت: آثار ادبی در حوزه ادبیات داستانی منعکس کننده فرهنگ و هویت ملت‌ها است و ما در روزگار کنونی بیش از پیش به چنین شناختی نیازمند هستیم. به گزارش ایسنا، دکتر عزیزالله حبیبی در اولین کنفرانس بین المللی

ارسال 180 مقاله به  اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی

رییس دانشگاه خوارزمی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات علمی در حوزه روایت شناسی و ادبیات داستانی گفت: آثار ادبی در حوزه ادبیات داستانی منعکس کننده فرهنگ و هویت ملت‌ها است و ما در روزگار کنونی بیش از پیش به چنین شناختی نیازمند هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر عزیزالله حبیبی در اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: روایت و روایتگری بخشی مهمی از  فرهنگ و هویت انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. زندگی بشر بدون روایت قابل تصور نیست. خداوند متعال آموزش و تربیت انسانها را با روایتگری داستان های گذشتگان در قرآن کریم پیش روی ما قرار داده است و روایت داستانی جایگاه ویژه‌ای در ادبیات ملل یافته است و سهم مهمی از ادبیات جهان را به خود اختصاص داده است. ادبیات داستانی امروز روایتگر باورها، شادی ها، غم ها، مشکلات و آرزوهای جامعه بشری است .

وی افزود:  آشنایی با ساختار ها، روش ها، تکنیک ها و صنعت روایتگری  نقش مهمی در تعامل میان ملت‌ها ایفا  می‌کند و زبان و ادبیات فارسی و عربی پیوند های دیرینه ای با یکدیگر دارند. در ادوار گذشته تاریخی آثار ادبی متعددی بیانگر این واقعیت است. در گذشته تعامل میان شعرا ، ادبا و فرهیختگان ایرانی و عرب علیرغم نبودن وسایل ارتباط کنونی نقش بسیار گسترده و چشمگیری ایفا کرده و تاثیر کُتُبی مانند کلیله و دمنه و داستان های هزار و یک شب و سایر ادبیات فاخر فرهنگ اسلامی و ایرانی و اسلامی از جمله بارزترین نمونه های این تعامل به شمار می‌رود.

حبیبی در ادامه گفت: امروز نیز مطالعات علمی در حوزه روایت شناسی و ادبیات داستانی می تواند در عرصه شناخت و تعامل علمی میان ملت های مسلمان ایران و جهان عرب نقش برجسته داشته باشد چرا که آثار ادبی در حوزه ادبیات داستانی منعکس کننده فرهنگ و هویت ملت‌ها است و ما در روزگار کنونی بیش از پیش به چنین شناختی نیازمند هستیم.

رییس دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی ایران که بیش از ۱۰۲ سال از فعالیت آن می‌گذرد میزبان اولین همایش بین‌المللی روایت‌شناسی عربی است و اگرچه به دلیل شرایط کرونا از حضور فرهیختگان محروم هستیم اما به صورت مجازی میزبان مهمانان و سخنرانان همایش خواهیم بود و البته تلاش کردیم که در این شرایط خاص فعالیت علمی سمینار به خوبی به اهداف خود دست یابد و امیدواریم این همایش سرآغاز  فعالیت های گسترده علمی بین دانشگاه‌های ایران و کشورهای عربی به شمار ‌آید.

وی تاکید کرد: امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم دومین کنفرانس را به صورت حضوری برگزار کنیم  و ما افتخار میزبانی دومین کنفرانس را نیز داشته باشیم و همچنین از سخنرانان کشورهای عربی و سایر دانشگاههای کشور نیز تشکر و قدردانی داریم که بر غنا و محتوای علمی کنفرانس افزودند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، در ادامه دکتر هومن ناظمیان، دبیر علمی کنفرانس روایت‌شناسی گزارش کوتاهی از اقداماتی انجام شده را ارائه داد و گفت: گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خوارزمی از مهرماه سال ۹۸ کار خود را اغاز کرد و با فراخوان های متعدد که انجام شد در حدود 180 مقاله  از داخل و خارج کشور دریافت کردیم  که ۱۳4 مقاله پذیرش شد و حدود 32مقاله خارجی از کشورهای مختلف عربی مانند عراق، الجزایر، مراکش ،عربستان سعودی، شمال آفریقا پذیرش شد .

دبیر علمی کنفرانس روایت‌شناسی ادامه داد: هدف از برگزاری این همایش تمرکز بر مبحث ادبیات داستانی و مطالعات داستانی در جهان عرب است. امروزه ما شاهد هستیم که در مبحث ادبیات جهانی ادبیات عربی به خصوص در حوزه روایت و داستان در سال‌های اخیر پیشرفت و تحولات چشمگیر و مهمی داشته  به ویژه با توجه به جوایز متعددی که در عرصه منطقه‌ای و بین المللی در کشورهای عربی مطرح است مانند جایزه جهانی رمان عربی و … ما شاهد جو پویا و شاداب در جهان عرب هستیم به خصوص در حوزه داستان  و روایت به ویژه کشورهایی که عمر چندانی ندارند ولی نویسندگان بسیار پرشور و متعددی دارند که در این حوزه قلم می زنند.

به گفته وی، ما شاهد این هستیم که امروز ادبیات داستانی عربی و رمان‌های عربی پابه‌پای تحولات کشورهای عربی و حتی فراتر از آن به پیش می‌رود به همین دلیل این احساس نیاز شد که برای آشنایی هرچه بیشتر با آخرین تحولات، تکنیک ها و دستاوردهای حوزه روایت و ادبیات داستانی در جهان عرب چنین همایشی برگزار شود که علیرغم شرایط کرونایی و مجازی و دشواری‌های ارتباطات مجازی خوشبختانه تعداد مقالات خوبی از داخل و خارج دریافت شد  و امیدواریم این همایش سرآغازی برای همکاریهای علمی بین المللی بیشتر و موثرتر بین دانشگاه خوارزمی به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی کشور و دانشگاه های مختلف جهان عرب باشد.

در ادامه دکتر قهرمانی مقبل، رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی گفت: روایت شناسی امروزه  از مسائل مهم ادبیات است و خوشبختانه در ادبیات عربی و ادبیات فارسی به دلیل گسترش داستان نویسی و اهتمام به این امر بیش از پیش شکوفا شده و مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و ما همایشی داریم که تخصصی برگزار می‌شود و ما یک قدم به سمت جلو حرکت کرده‌ایم .این همایش شاخه‌های مختلف را در بر نمی‌گیرد بلکه متمرکز بر یک موضوع خاص است و با توجه به اینکه فقط یک موضوع شاخص را در برگرفته خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شده است و امیدوارم که در آینده  به همایش های مرتبط با خانواده زبان و ادبیات عربی نگاه تخصصی داشته باشند تا برای آیندگان مثمر ثمر باشد.

وی ادامه داد: انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی نزدیک به ۲۰ سال فعالیت دارد و  یک موسسه مردم نهاد است و سیاست انجمن علمی زبان و ادبیات عربی حمایت از فعالیت‌های علمی در جنبه‌های مختلف است چه کارگاه های علمی ، تخصصی و چه همایش ها و این سیاست ها هم به غنای همایش ها می افزاید  و هم برگزاری  همایش های موفق باعث می شوند تا به اعتبار انجمن افزوده شود.

همچنین این کنفرانس تخصصی بین المللی میزبان 180مقالۀ داخلی و خارجی بود که از این تعداد 134 مقاله پذیرفته شده است؛ و از این تعداد 111 مقاله به صورت کامل و 23 مقاله به شکل چکیده است. تعداد کل مقالات واصله از پژوهشگران ایرانی، 77 مقاله بوده و 32 مقاله نیز از کشورهای خارجی  مانند الجزایر، عراق، مراکش، نیجریه و بلغارستان به دبیرخانۀ کنفرانس رسیده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ربات لوگو ساز رایگان

اخبار سلامت

خريد ورودي گوگل ارزان

تعمیر جک پارکینگ در تهران

مدیر اکسپرت

هشتیها

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

 

قیمت رابیتس مسعود

 

 

بهترین موسسه مهاجرتی

خرید باتری واریان

محصولات سریتا

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

دانلود زيرنويس هاي جديد

 

الکترونیک مشهد

آموزش زبان آلمانی

درمان قطعی گال

قیمت فنس دور باغی

تعمیر گیربکس جیلی

 

 

 

 

قیمت کامپیوتر رندرینگ

قیمت کامپیوتر رندرینگ

 

 

 

 

 

بازار 15 خرداد

 

 

 

 

 

 

طعمه موش کش فسترک بلاکس

 

 

 

 

 

تعمیر لباسشویی دوو

 

 

 

 

 

 

 

 

تور کیش

 

 

تشک موناکو

 

 

 

 

 

 

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح