تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 نوامبر 2021 - 23:44
کد خبر : 84591

حقوق‌دانان نشست لبنان، خواهان محاکمه جنایتکاران آمریکایی به دلیل نقض حقوق بشر شدند

حقوق‌دانان نشست لبنان، خواهان محاکمه جنایتکاران آمریکایی به دلیل نقض حقوق بشر شدند

مرکز مطالعات مشاوره و اسناد، دانشگاه تهران و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در لبنان، وبیناری نیمه حضوری با عنوان «نقض منظومه قانونی حقوق بشر از سوی آمریکا» در محل مرکز مطالعات مشاوره و اسناد لبنان و با حضور کارشناسان و صاحبنظران برجسته و اساتید دانشگاه‌های چند کشور منطقه، برگزار نمود. به گزارش ایسنا، این نشست با

حقوق‌دانان نشست لبنان، خواهان محاکمه جنایتکاران آمریکایی به دلیل نقض حقوق بشر شدند

مرکز مطالعات مشاوره و اسناد، دانشگاه تهران و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در لبنان، وبیناری نیمه حضوری با عنوان «نقض منظومه قانونی حقوق بشر از سوی آمریکا» در محل مرکز مطالعات مشاوره و اسناد لبنان و با حضور کارشناسان و صاحبنظران برجسته و اساتید دانشگاه‌های چند کشور منطقه، برگزار نمود.

به گزارش ایسنا، این نشست با سخنان کوتاه دکتر واعظی آغاز شد. وی ضمن درود و خیر مقدم به حاضران جلسه، برای آنها آرزوی موفقیت کرده و براهمیت این نشست و موضوع آن تأکید کرد و از برگزارکنندگان این جلسه وبیناری حضوری تشکر کرد.

سپس دکتر عباس خامه یار، ضمن تشکر از تمام شرکت کنندگان و حاضران این نشست وبیناری حضوری، گفت: ما هم اکنون در جهان شاهد اعمال سیاست های دوگانه آمریکا در قبال کشورها و ملت‌ها به نام حقوق بشر هستیم. جنایت‌هایی که از سوی این کشور در تمام نقاط مختلف جهان به نام حقوق بشر رخ می دهد، در شرایط کنونی به شدت نیازمند، آن است که از سوی کارشناسان مسائل حقوقی و قانونی مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

در ادامه، دکتر محمد طی، کارشناس مسائل حقوق عمومی و استاد دانشگاه لبنان،در سخنان خود به جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهان ایشان از منظر حقوق بین‌الملل به تفصیل پرداخت و گفت: این جنایت با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته، و ادعاهایی که آنها در خصوص دلایل این اقدام جنایتکارانه خود مبنی بر عامل توقف جنگ و جلوگیری از تروریسم یا دفاع از خود، مطرح نموده اند، بی اساس بوده و مبنای حقوقی ندارد. چرا که هیچ تهاجمی صورت نگرفته بود که بخواهد آمریکا ادعای دفاع از خود را داشته باشد. در حقیقت باید گفت این جنایت آمریکا، ترور در خارج از محدوده مسائل حقوقی به شمار رفته و یک دیپلمات را در حین مأموریت به قتل رسانده اند و به عنوان جنایت ضد بشری و خیانت شمرده می شود، اضافه بر این که حاکمیت عراق را نقض کرده و تهدیدی بر امنیت و سلامت ناوگان هوایی نیز به حساب می‌آید.

سپس دکتر حسین العزی، پژوهشگر و استاد حقوق بین‌الملل و حقوق بشر از لبنان، به بررسی جنایت های آمریکا از نگاه قانون بین المللی پرداخته و گفت: بحث تحریم ها، تنها به عنوان ابزاری برای اجرای راهبرد امنیت ملی آمریکا و تقویت تغییرات بنیادینی است که وزارت خزانه داری آمریکا را به مرکز جمع‌آوری اطلاعات امنیتی تبدیل کرده است.

وی افزود: تحریم‌های آمریکا در چارچوب جنایت‌های جنگ اقتصادی و جنایت‌های ضدبشری قابل طرح هستند.

سخنران بعدی، دکتر یاسر الکلزی، استاد فلسفه علوم امنیتی و استاد دانشگاه‌های سوریه بود، وی در سخنان خود به معرفی آمریکا از نگاه منازعات متناقض با حقوق بشر در منطقه و جهان پرداخته و گفت: موضع آمریکا از نگاه نظام بین‌المللی حقوق بشر، موضعی متناقض با حقوق بشر و تمام پیمان‌های بین‌المللی موجود در زیر چتر حقوق بشر بوده و دلایل و اسناد کافی مبنی بر عدم توجه و پایبندی این کشور به قوانین بین‌المللی و حقوق بشر وجود دارد.

سپس دکتر خالد الخیر، استاد حقوق، دانشگاه لبنان، در سخنان خود نگاهی به تاریخچه رفتار نژاد پرستانه آمریکا انداخته و گفت: تاریخ آمریکا پر از رفتارهای نژادپرستانه و نقض حقوق بشر بوده و حتی در مسئله انقلاب نیز با همین دستاویز مانع از تعیین سرنوشت ملتها به دست خود شده است.

وی افزود: تروریسمی که آمریکا از طریق ترساندن و گرسنه کردن مردم بر ضد ملت‌های دیگر اعمال می کند، نتیجه همان رفتار نژاد پرستانه ای است که با تمام افراد و ملت‌ها با ابزار تروریسم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برخورد می‌کند.

دکتر عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان، سخنران بعدی بود.وی در سخنان خود به نقش ملت ها و دولت ها برای دستیابی به حیات انسانی  طیبه در پرتو رعایت اخلاق طیبه اشاره نموده و ضمن ارائه تاریخچه‌ای از  اقدامات سازمان ملل در زمینه حقوق بشر و صدور منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر، گفت: نقشی که آمریکا در تخزیب حیثیت انسانی و آزار و اذیت کودکان در یمن، افغانستان، غزه، سوریه و عراق به واسطه جنگ‌هایی که رخ داده و بر ضد زنان و کودکان خسارات‌هایی را وارد کرده، بی سابقه بوده است.

وی افزود: بخش‌هایی از عرصه‌های اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و حتی زمینه‌های علم و آموزش توسط آمریکایی‌ها مورد تحریم قرار گرفته و تحقیر حقوق انسان‌ها به سهولت در حال انجام است، لذا فرهیختگان در کشورهای مختلف باید در یک همکاری همه جانبه مانع ادامه این رفتارها شوند و قطار خارج شده از ریل بشریت را مجدد به مسیر اصلی برگردانند.

مقتدایی در پایان گفت: پیشنهاد ما، تاکید بر مسئولیت جهانی ملت‌ها و دولت‌ها برای دستیابی به حیات طیبه است و تلاش کنیم نسل‌های آینده نجات پیدا کند. ما در ایران با چنین رویکردی به فکر جهان، امت مسلمان و غیرمسلمان و همه کسانی هستیم که دلشان به حال حقوق بشر، آزادی، برابری و دستیابی به حد بالاتری از عدالت می‌سوزد.

در ادامه خانم دکتر هاله الأسعد، فعال مسائل حقوقی و قوانین بین الملل و دبیرکل اتحادیه امت مقاوم عرب، از سوریه، در سخنان خود به مسئله مستند سازی جنایت‌هایی که از نگاه حقوقی از اهمیت بالاتری برخوردارند اشاره نموده و گفت: برای نمونه می‌توان به دخالت امریکا در سوریه و حمایت آنها از تجزیه این کشور و به غارت رفتن منابع انسانی و طبیعی آن اشاره نمود و باید گفت روابط آمریکا با تروریسمی است که ساخته و پرداخته خود بوده و توسط خود آنها تقویت شده است.

وی در خصوص نگاه قانونی و حقوقی به این مسئله افزود: مسئله خروج آمریکا از منشورهای حقوقی و قطعنامه های سازمان ملل و نیز قوانین بین‌المللی و نقض آشکار آنها و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر و تلاش برای تغییر در نظام حکومتی آنها و ترکیب جمعیتی و سیاسی کشورها با ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای و مذهبی و قومی صورت می‌گیرد و باید گفت وجود 28 پایگاه نظامی آمریکا و حضور نظامی در آن مناطق، با همین هدف بوده است.

سخنران پایانی، خانم دکتر امل المأخذی، مدیر اجرایی سازمان جلوگیری از بحران های انسانی یمن بود، وی در سخنان خود گفت: نام آمریکا همواره با ترس، جنگ، افزایش بحران و توطئه در آمیخته است. جنایت‌هایی که در سوریه و یمن مرتکب شده است که تمام اقتصاد این دو کشور و انسان‌های بی‌گناهی را از بین برده و مشکلات زیست محیطی فراوانی ایجاد کرده، نشان می‌دهد، کشوری که تاریخ سیاسی اش تؤام با جنایت، سرکوب ملت‌ها و به بردگی کشاندن آنها، جهت رسیدن به اهداف شوم توسعه طلبانه و نژاد پرستانه است، چیزی جز نابودی، گرسنگی و شعله ور کردن جنگ‌های مختلف نظامی، بیولوژیکی و اقتصادی برای ملت و کشورها به ارمغان نیاورده است.

کارشناسان حاضر، در پایان نشست خواستار محاکمه جنایت کاران آمریکایی و از جمله ترامپ و وزیر دفاع او، در دادگاه های عراق و ایران شده و خواستار صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر مبتنی بر آموزه‌های ادیان آسمانی شدند و از کشورها خواستند تا از طریق سازمان ملل نسبت صدور رأی دادگاه بین‌المللی در خصوص تحریم‌های ظالمانه یک جانبه در چارچوب نظام قانونی و حقوق بشر، اقدام نمایند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سود سوز آور

بهترین موسسه مهاجرتی

خرید باتری واریان

محصولات سریتا

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

دانلود زيرنويس هاي جديد

خرید عسل

الکترونیک مشهد

آموزش زبان آلمانی

درمان قطعی گال

قیمت فنس دور باغی

تعمیر گیربکس جیلی

عسل وحشی

نرم افزار حسابداری شیوا

قانون یار

آموزش رنگ مو

قیمت کامپیوتر رندرینگ

قیمت کامپیوتر رندرینگ

آموزش رنگ مو

قیمت سیستم رندرینگ

خرید کامپیوتر طراحی

خرید کامپیوتر رندرینگ

خرید کیس اداری

بازار 15 خرداد

خرید کامپیوتر مهندسی

خرید سیستم طراحی

خرید سیستم رندرینگ

قیمت کامپیوتر اداری

خرید کامپیوتر اداری

خرید سیستم کامپیوتر

طعمه موش کش فسترک بلاکس

داود یوسفی

پراپ تریدینگ معتبر ایرانی

اموزش ارز دیجیتال

سود سوز آور

لوازم موتوری هایما ، لوازم هایما ، قطعات هایما

تعمیر لباسشویی دوو

دوره حسابداری در تبریز

دانلود آهنگ

پترولیوم کک

خرید میز

تعویض شیشه اتومبیل

قیمت فنس دور باغی

پراپ رایگان

تعویض شیشه اتومبیل

تور کیش

 

 

تشک موناکو

ارزان ترین مدل های میز ناهار خوری

هزینه ویزای چین

رمان های گیسو خزان

رمان انتهاج

رمان سرمه چشمان هامین

 

قیمت ویدئو وال

 

 

 

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر

 

بانک لباس

قیمت خرید و مشخصات تلویزیون اولد ال جی c3 مدل 2023

 

خرید نرم افزار حسابداری

 

سلفون opp

 

 

 

مجله پزشکی

 

 

 

 

 

رپورتاژ آگهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح