تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اکتبر 2021 - 21:13
کد خبر : 55424

برگزاری نخستین فتوماراتن شهری اراک

برگزاری نخستین فتوماراتن شهری اراک

 نخستین فتوماراتن شهری اراک برگزار می شود.   این رویداد به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کلانشهر اراک با همکاری انجمن عکاسان استان مرکزی،  به مناسبت هفته فرهنگی اراک و همزمان با جشنواره ملی عکس امیرکبیر برگزار می شود. هدف از برگزاری این رویداد، فرهنگ سازی و بهره‌ مندی از پتانسیل عکاسان، حفظ و

برگزاری نخستین فتوماراتن شهری اراک

 نخستین فتوماراتن شهری اراک برگزار می شود.

  این رویداد به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کلانشهر اراک با همکاری انجمن عکاسان استان مرکزی،  به مناسبت هفته فرهنگی اراک و همزمان با جشنواره ملی عکس امیرکبیر برگزار می شود.

هدف از برگزاری این رویداد، فرهنگ سازی و بهره‌ مندی از پتانسیل عکاسان، حفظ و نگهداری میراث فرهنگی شهر به خصوص بازار تاریخی اراک به‌ عنوان آخرین اثر معماری ایرانی در مرکز شهر اراک عنوان شده و با توجه ویژه به اهمیت مستندسازی تصویری برنامه ریزی شده است.

در مجموع، معرفی بازار تاریخی اراک به عنوان هسته اصلی شکل گیری شهر، ایجاد زمینه مشارکت عامه مردم برای حضور هنرمندان عکاس برای مستند سازی تصویری از بازار تاریخی اراک، افزایش شناخت و توجه به خصوصیات و عناصر تشکیل دهنده‌ بازار جهت احیای هویت فرهنگی و کارکردهای اقتصادی و اجتماعی بازار تاریخی اراک، جلب توجه شهروندان، گردشگران و عکاسان به بازار تاریخی اراک و معرفی ویژگی های منحصر به فرد آن و گردآوری اطلاعات تصویری از بازار اراک در تعامل با عکاسان، علاقه‌مندان، کسبه و ساکنان بازار تاریخی اراک از اهداف برگزاری این رویداد است.

رویکرد عکاسانه به بازار اراک به عنوان تاثیرگذارترین میراث فرهنگی بافت شهری در جریان زندگی مردم در کلانشهر اراک، پوشش تصویری برای نمایش کارکرد پیاده راه امیرکبیر و توجه به ویژگی های فرهنگی و پتانسیل های آن و بالا بردن انگیزه عکاسان و استفاده از تجربیات یکدیگر و توجه بیشتر به داشته های تاریخی و فرهنگی شهر اراک از دیگر اهداف برگزاری این رویداد عنوان شده است.

علاقمندان به شرکت در نخستین فتوماراتن شهری در اراک می توانند آثار خود را در سه محور “معماری بازار” شامل عکاسی با رویکرد ارائه ویژگی های فرهنگی و معماری دوران قاجار با بکارگیری نور محیط از مجموعه بازار و توجه ویژه به کارکرد بافت معماری بازار در کسب و کار مردم، “مستند اجتماعی” شامل نقش فرهنگی بازار در کاهش آسیب های اجتماعی، تاثیر نامطلوب عوامل انسانی و نوسازی‌های اخیر بر تغییر چهره هویتی معماری بازار، توجه به جریان زندگی در بستر بازار تاریخی اراک و تاثیرات شیوع بیماری کرونا بر زیست شهری در بازار تاریخی اراک و “پیاده راه امیرکبیر” شامل تاثیرات اجتماعی و فرهنگی ساخت پیاده راه در مسیر توسعه فرهنگی اجتماعی شهر، موقعیت جغرافیایی و جایگاه پیاده راه در رعایت فرهنگ ترافیک، نقش ایجاد پیاده راه در تغییر چهره شهر و نشاط اجتماعی و تاثیرات پیاده راه سازی در رسیدن به شهر انسان محور، تولید کنند.

شرکت تمامی عکاسان در این جشنواره آزاد است و کلیه عکاسانی که در زمان برگزاری فتوماراتن در اراک حضور داشته باشند و در این رویداد ثبت‌ نام کنند، امکان شرکت در مسابقه را دارند. برای شرکت در این رویداد ثبت نام حضوری تا تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰ در دبیرخانه هفته فرهنگی اراک الزامی است.

متقاضیان با همراه داشتن یک قطعه عکس پرسنلی، کارت شناسایی معتبر و دوربین عکاسی خود به دبیرخانه واقع در میدان ارگ، حمام تاریخی ارگ مراجعه و پس از تکمیل فرم ثبت نام، کارت شناسایی ویژه شرکت در فتوماراتن را دریافت می کنند. همه شرکت کنندگان ملزم به حضور در هر سه روز برگزاری فتوماراتن و ارائه عکس به دبیرخانه هستند.

بر اساس این گزارش، ماراتن عکاسی شهری اراک از روز نخست هفته فرهنگی اراک، ۲۸ مهرماه ساعت ۱۰ صبح طبق قوانین و موضوعات از پیش تعیین شده شروع می شود و عکاسان بر مبنای برنامه دبیرخانه اقدام به عکاسی از موضوعات اعلام شده از ایستگاه آغازین خواهند کرد. تنظیم اطلاعات تاریخ و ساعت دوربین عکاسان در ایستگاه آغازین ماراتن انجام خواهد پذیرفت و موضوعات اختصاصی، همزمان با استارت فتوماراتن اعلان و بصورت جداگانه در اختیار هر عکاس قرار خواهد گرفت.

این رویداد در سه روز متوالی برگزار می‌شود و برنامه عکاسی و معیارهای مسابقه هر روز به عکاسان داده خواهد شد، فایل های دریافتی به صورت RAW بدون پردازش در پایان هر روز طبق قوانین فتوماراتن توسط دبیرخانه دریافت می شود.

در این رویداد احتیاجی به ویرایش عکس نیست و فایل خام raw  عکس های منتخب هر عکاس توسط دبیرخانه دریافت می شود. این مسابقه به صورت زنده برگزار می شود و امکان ارسال عکس های آرشیوی در آن وجود ندارد و تمامی آثار باید در جریان برگزاری مسابقه و بر طبق قوانین فتوماراتن عکاسی شوند.

در صورتی که فرآیند ثبت نام انجام نگرفته باشد، امکان شرکت آثار عکاس در داوری وجود ندارد و دبیرخانه تنها آثاری را می پذیرد که فقط در زمان‌بندی مشخص شده و موضوعات از پیش اعلانی ارائه شده باشد و بدلیل شرایط برگزاری به هیچ وجه تمدیدی وجود نخواهد شد. پس از اتمام مهلت ارسال آثار و پس از داوری، معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز در مراسم اختتامیه جشنواره ملی عکس امیرکبیر در روز ۴ آبان ماه برگزار خواهد شد.

دبیرخانه جشنواره، ارسال کننده عکس را صاحب اثر تلقی می کند، در غیر این صورت تمامی مسئولیت و اتفاقات احتمالی بر عهده ارسال کننده اثر خواهد بود. تصمیم‌ گیری در رابطه با موارد پیش بینی نشده بر عهده دبیر جشنواره خواهد بود.

محمد وروانی، جابر غلامی و محمد ابراهیمی داوری جشنواره و عادل عزیزی دبیر جشنواره را بر عهده دارند.

آخرین مهلت ثبت نام حضوری برای حضور در این رویداد ۲۷ آبان ۱۴۰۰ و روزهای برگزاری ۲۸ تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ خواهد بود. داوری آثار یکم آبان انجام و اختتامیه جشنواره و اهدای جوایز ۴ آبان ماه ۱۴۰۰

برگزار می شود.

به سه اثر برگزیده این رویداد دیپلم افتخار و جوایز نقدی، به دو اثر شایسته تقدیر دیپلم افتخار و هدیه نقدی، به هر اثر راه یافته مبلغ دو میلیون ریال به عنوان حق التالیف و به تمامی شرکت کنندگان لوح یادبود به همراه هدیه غیر نقدی اهدا خواهد شد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.